دات نت نیوک
اخبار و پیام های مدیریت مصرف

 شنبه, 23 خرداد 1396مديريت مصرف در بخش خانگي
 
با توجه به اينکه در حدود 80 درصد تعداد مشترکين را مشترکين خانگي تشکيل ميدهند و از طرف ديگر در تهران بيش از 45 درصد مصرف مربوط به مشترکين خانگي است لذا نهادينه شدن مديريت مصرف در اين بخش جامعه کمک فراواني به اقتصاد ملي ، صنعت برق و اقتصاد خانواده دارد .
با استفاده منطقي از انرژي نه تنها شاهد کاهش هزينه­هاي مصرف انرژي خود خواهيم بود ، بلکه آثار مفيدي همچون کاهش آلودگي محيط زيست و تداوم طول عمر منابع ملي و نتيجتاً توسعه اقتصادي کشور را بدنبال خواهد داشت.
بطور نمونه در صورتي که هر خانواده ايراني به جاي يک لامپ معمولي 100 وات از يک لامپ کم مصرف 20 واتي تا 5 ساعت در روز استفاده کند ،‌در هر سال بيش از 5/2 ميليارد کيلووات ساعت برق يعني بيش از توليد يک نيروگاه صرفه جويي کرده ايم که ميزان صرفه جويي در سوخت و نيز عدم آلودگي محيط زيست بخوبي قابل درک ميباشد.
بنابر اين مناسب است که به ميزان مصرف برق خود حساس بوده و از طريق کنترل ارقام موجود در قبضها براي خود اهداف بلند مدتي جهت کاهش تدريجي مصرف برق در نظر بگيريم.
الگوي مصرف برق خانواده هاي ايراني با تغيير فصول ،به علت استفاده از لوازمي متفاوت ، تغييرات زيادي دارد. در فصول گرم با استفاده از لوازم برودتي (مانند کولر) که داراي توان بالا و نيز زمان مصرف طولاني است ، بار زيادي به شبکه تحميل ميشود به طوريکه همواره بيشترين مشکلات از لحاظ ساعات اوج مصرف برق از اواسط تيرماه تا اواسط شهريور ماه و خصوصا در ساعات بين 19 تا 23 وجود دارد. در فصول سرد نيز با ورود لوازم گرمايشي مانند بخاري برقي که آنهم نيز از توان بالايي برخوردار بوده و در ساعات متمادي استفاده مي­شود ، شاهد افزايش مصرف هستيم.
همچنين الگوي مصرف برق با توجه به شرايط اقليمي و فرهنگي گوناگون در نقاط مختلف کشور مي­تواند متفاوت باشد بطور نمونه بدليل استفاده گسترده از وسايل برودتي ، مناطق گرمسير نسبت به ساير مناطق کشور ، مصرف برق بيشتري در تابستان دارند. از اين رو کنترل الگوي مصرف در فصول مختلف با توجه به شرايط اقليمي و آب و هوايي از اهميت بسياربالايي برخورداراست.
رعايت الگوي مصرف و قيمت واحد برق که تعرفه ناميده ميشود ، ارتباط دارد . الگوي مصرف برق يک معيار استاندارد براي کنترل صحيح مصرف برق توسط مشترکين است . استفاده صحيح از تجهيزات برقي مناسب سبب ميشود تا مقدار مصرف برق هر مشترک کمتر از اين معيار شود در صورتي که مشترکي بيش از مقدار الگوي مصرف ، برق مصرف کند بهاي برق او بصورت پلکاني افزايش خواهد يافت .
الگوي مصرف ماهيانه براي مشترکين خانگي در تهران و در فصل تابستان 300 کيلو وات ساع و در ساير فصول 200 کيلو وات ساعت است.( با توجه به اينکه قبض برق مشترکين عادي اغلب حدود دو ماهه صادر ميشود لذا در قبض برق مصرف متوسط ماهيانه ذکر شده است که مقدار آن قابل مقايسه با الگو خواهد بود. )
از طرف ديگر با نصب کنتور هاي ديجيتالي بهاي برق در ساعات مختلف شبانه روز و متناسب با ساعات اوج مصرف نرخي متفاوت دارد.بصورتي که در ساعات پيک بار ( 4 ساعت که در تابستان از ساعت 19 تا 23 است ) بهاي برق با نرخي حدود 4 برابر شرايط عادي و در ساعات کم باري ( ساعات ابتدايي روز يعني 1 بامداد تا 6 صبح ) با نرخي حدود يک چهارم شرايط عادي محاسبه ميگردد.
 
راهکارهاي مديريت مصرف در بخش خانگي
 در ايران طي ساعات اوليه شب با ورود وسايل روشنايي و برخي از لوازم الکتريکي ديگر به شبکه برق ، مصرف برق بيش از 50 درصد نسبت به متوسط مصرف ساعتهاي ديگر شبانه روز افزايش مييابد . اين امر سبب ميگردد بار مصرفي شبکه برق به حداکثر مقدار خود رسيده و احتمال قطع برق و عدم تامين آن افزايش يابد . از مدار خارج کردن تجهيزات برقي غير ضروري و خصوصا تجهيزات پر مصرف در اين زمان روشي جهت اصلاح الگوي مصرف ميباشد .

توصيه هايي جهت كاهش مصرف برق كولرهاي آبي وگازي:

 

؛ كولرها يكي از پرمصرف ترين وسايل برقي خانگي در فصل هاي گرم سال هستند.

در واقع كولرها كه از تنوع بسياري هم برخوردار هستند، جزو وسايل حذف نشدني در زندگي امروزه قراردارند.

بررسي هاي صورت گرفته نشانگر آن است كه به صورت ميانگين 26 درصد از برق مصرفي در خانه ها مربوط به وسايل سرمايشي است كه البته اين ميزان در مناطق مختلف آب و هوايي و نيز با توجه به نوع مصرف و فرهنگ خانوار متفاوت است.
به طور كلي اين نوع وسايل را مي توان به دو بخش كولرهاي گازي و كولرهاي آبي تقسيم بندي كرد.

اين توصيه ها را جدي بگيريد!
همچنين موارد ديگري مانند تميز كردن فيلترهاي كولر و نصب سايبان روي كولر مي تواند هزينه هاي مربوط به كولر گازي را كاهش دهد ولي در هر صورت توجه داشته باشيد كه هزينه كم مصرف ترين كولر گازي حدوداً 4 برابر هزينه كولرهاي آبي است. بنابراين تا حد امكان سعي كنيد مصرف كولر گازي را به حداقل برسانيد.

همچنين بهتر است كولر گازي خود را بين 23 تا 25 درجه تنظيم كنيد تا از اين طريق مصرف برقتان به صورت چشمگيري كاهش پيدا كند.

كولرهاي آبي هزينه كمتري نسبت به كولرهاي گازي دارند وانرژي كمتري مصرف مي كنند، ولي رعايت نكات زير باعث مي شود كه هزينه استفاده از اين كولرها، نسبت به قبل كاهش بيشتري پيدا كند.

درخصوص كولرهاي گازي بايد گفت كه استفاده از اين كولرها، هزينه برق شما را به شدت افزايش مي دهد بنابراين تا حد امكان از آن استفاده نكنيد و يا در صورت لزوم در ساعات اوج بار از آن ها استفاده نكنيد، همچنين نصب كندانسورهاي كولرگازي در سايه باعث جلوگيري از اتلاف ميزان قابل توجهي از انرژي مصرفي اين كولرها خواهد شد؛ علاوه بر اين موارد به اين نكته نيز توجه كنيد كه براي استفاده از كولر گازي بهتر است كولرهاي داراي آرم استاندارد و با رتبه انرژي بالا انتخاب شود، در صورتي كه از يك كولر گازي با رتبه A به جاي كولر با رتبه G استفاده شود بيش از 40 درصد در ميزان مصرف برق صرفه جويي خواهد شد.

*در خصوص كولرهاي آبي سعي كنيد هر سال پوشال ها را تعويض كنيد، چون اين كار باعث مي شود كولر انرژي كمتري مصرف كند.به طور معمول اين اقدام باعث كاهش 10 درصدي مصرف برق كولرهاي آبي مي وشد.

* -سعي كنيد در طول روز كولر را روشن نگذاريد و همچنين از دور آهسته كولر استفاده كنيد
* با نصب يك سايبان روي كولر، از اتلاف انرژي جلوگيري كنيد.