دات نت نیوک
برق تمام زندگی نیست، اما زندگی همه به آن وابسته است نمایش مجموعه تصاویر

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان عنوان کرد:

برق تمام زندگی نیست، اما زندگی همه به آن وابسته است

نویسنده: نقشبندي هانا /چهارشنبه, 30 آبان,1397/دسته ها: اخبار, اخبار ویژه

رتبه بندی این مطلب:
1.0

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در مصاحبه با خبرگزاری فارس به تأثیرات برق و نفوذ آن در لایه ها و مراحل مختلف زندگی مردم اشاره کرد و گفت: با عنایت به وابستگی بسیار زیاد زندگی مردم  به انرژی برق، خدمات شرکت های توزیع در صدر خدمات عمومی به مردم به حساب می آید و از حساسیت خاصی برخوردار است  بگونه ای که تصور خروج برق از زندگی مردم حتی برای چند ساعت هم،  مشکل و غیر ممکن خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، هیوا لهونیان با اشاره به نقش حیاتی برق در زندگی مردم افزود: با توجه به نقش برق در کیفیت زندگی مردم و گسترش این کالای حیاتی و اساسی با ضریب نفوذ نزدیک به صد در صد در تمام نقاط شهر و روستای استان، ضرورت دارد شبکه های توزیع موجود اصلاح و بهینه سازی شده و شبکه های جدید نیز برای تأمین برق متقاضیان جدید احداث گردد و تحقق این امر به تأمین منابع مالی مورد نیاز وابسته است که یکی از این منابع مهم، پرداخت به موقع بهای برق مصرفی از سوی مشترکین است که نقش بسزایی در سرعت و کیفیت خدمات ما خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: متأسفانه تعدادی از مشترکین با عدم پرداخت بموقع بهای برق مصرفی ما را با مشکلاتی در امر خدمات رسانی مواجه کرده اند که در صورت استمرار این وضعیت ناچاریم مراتب را به استحضار مقامات عالی استان و در نهایت مردم عزیز برسانیم.

لهونیان همچنین در ادامه افزود: بخش عمده مطالبات، از سازمان ها و دستگاه های دولتی و وابسته و خدمات رسان، بخش های صنعت و کشاورزی است که امید داریم قبل از پایان سالجاری با دستورات اکید استاندار محترم و سایر مسئولین، بخش عمده بدهی های معوقه را پرداخت و صنعت برق استان را در تداوم خدمات رسانی کیفی یاری نمایند.

وی رویکرد شرکت در برخورد با مشترکین بدهکار صنعتی و کشاورزی و سازمان های خدمات رسان را رویکردی تعاملی معرفی کرد و اشاره کرد: تاکنون شرکت توزیع فقط به صدور اخطار و یادآوری بسنده کرده و برای جلوگیری از تعطیلی واحدها و یا قطع خدمات، از قطع برق آن ها خودداری کرده است که متاسفانه فشار آن بیشتر به صنعت برق استان تحمیل شده است و اگر این منابع به سرعت در اختیار شرکت قرار نگیرد امکان تعمیر و نگهداری شبکه وجود ندارد و خدمات رسانی ما با مشکل مواجه خواهد شد که امید دارم با تدبیر مدیران ارشد استان و همکاری متولیان دستگاه های مرتبط، به این مرحله نرسیم.

لهونیان در ادامه با اشاره به وضعیت انشعاب های غیر مجاز اشاره کرد و افزود: آخرین آمار ارائه شده از انشعاب های غیر مجاز شناسایی شده،حدود 13 هزار انشعاب بوده است که در پایان سال 97 حدود هفت هزار انشعاب، به انشعاب غیر دائم تبدیل می شود، مابقی هم در دستور کار قرار دارد که در صورت همکاری و همراهی سایر سازمان ها و دستگاه های زیربط، تلاش این شرکت در جهت واگذاری انشعاب غیر دائم به تمام این موارد است بشرطی که منع قانونی برای آن وجود نداشته باشد و با آیین نامه های اجرایی و قانون ابلاغ شده مغایرتی نداشته باشد.

وی همچنین اشاره کرد: با توجه به مصرف بی رویه انشعاب های غیر مجاز، برآورد و بررسی صورت گرفته نشان می دهد که هر انشعاب غیر مجاز حدود 2 الی 3 برابر انشعاب های معمولی مصرف دارند و قطعا اثرات منفی و زیانبار آن مشهود و محسوس است و انتظار می رود دستگاه های مرتبط با موضوع در پایان دادن به این شرایط، این شرکت را همراهی نمایند.

لهونیان در ادامه افزود: تلفات شبکه توزیع برق در استان در سال های اخیر حدود 12 درصد بوده است که با تلاش های فراوان و اصلاح و بهینه سازی شبکه های فرسوده و اجرای پروژه های کاهش تلفات، تلفات به زیر 10 درصد رسیده است و امید داریم با توجه به هدف گذاری انجام شده و برنامه های در دست اقدام این رقم در سالجاری به زیر 9 درصد برسد.

البته تحقق این امر وابستگی کامل به تأمین منابع دارد که امیدوارم با پرداخت به موقع بدهی های مشترکین بدهکار، در این ارتباط مشکل نداشته باشیم.

لهونیان با اشاره به سمت و سوی کشور به سوی استفاده از انرژی های نو بیان کرد: در این زمینه فعالیت های متعددی طی چند سال اخیر صورت گرفته است که با استقبال خوبی نیز همراه بوده که  البته در شرایط فعلی، شاهد رکودی نسبی در این بخش هستیم که امیدواریم دولت با راهکارهای خود راه های سرمایه گذاری مشترکین در این زمینه را هموار سازد.

وی در ادامه افزود: در راستای استفاده از انرژی های نو و همچنین صرفه جویی در مصرف برق در سطح دستگاه های اجرایی، دولت طی مصوبه ای ادارات را موظف به تأمین 20 درصد از انرژی مصرفی خود از طریق انرژی های نو نموده است و در صورت عدم تحقق  این امر، بهای 20 درصد برق مصرفی شان به قیمت انرژی خورشیدی  خریداری شده از نیروگاه های خورشیدی محاسبه می گردد.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با اشاره به شرکت های گاز و برق و ادارات آموزش فنی حرفه ای، دانشگاه کردستان و تعدادی از مدارس سطح شهرستان های تابعه  افزود: تا این لحظه حدود 260 کیلو وات انرژی خورشیدی در مجموعه ادارات و بخش خانگی نصب شده و امیدواریم در آینده ای نزدیک در این بخش شاهد رشد قابل توجهی باشیم.

لهونیان به سرقت های متعدد تجهیزات شبکه های برق اشاره کرد و افزود: سرقت تجهیزات کابل و سیم با توجه به قیمت مس متغیر است که در این راستا برای امنیت بیشتر شبکه  به سمت تغییر سیم های مسی به کابل با هادی آلومینیوم و تبدیل کابل های مسی به  کابل خود نگهدار رفتیم.

وی در این راستا بیان کرد: تبدیل سیم های هوایی مسی به کابل های خود نگهدار ضمن جلوگیری از سرقت به رفع مشکلات حریم و زیباسازی شبکه و محیط کمک شایانی می کند.

وی افزود: تبدیل حدود 100 کیلومتر شبکه به کابل خودنگهدار در دستور کار قرار دارد که انشالله تا پایان سال به بهره برداری می رسد و در صورت تأمین نقدینگی این رقم افزایش خواهد یافت و در سال های بعد هم ادامه خواهد یافت.

وی در پایان به ضریب نفوذ  100 درصدی برق شهری و روستایی اشاره کرد و از رویکرد جدید وزارت نیرو برای تأمین برق روستاهای بالای 5 خانوار به جهت توجه بیشتر به رونق روستاها و جلوگیری از مهاجرت آنها، خبر داد.

 

 

 

Print

تعداد نمایش ها (354)/نظرات (0)

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x