حل مشکلات حوزه آب با سفر وزیرنیرو به کردستان/جزئیات سفر یک روز وزیر نیرو به کردستان

تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۴۰۰
تاریخ بروزرسانی: ۸ دی ۱۴۰۰

رئیس شورای اطلاع رسانی صنعت آب و برق کردستان گفت:خوشبختانه با سفره وزیر نیرو به کردستان وضعیت چند پروژه نیمه تکمیل در حوزه آب با تخصیص اعتبارات لازم تعیین تکلیف شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان کوهسار رسولی تبار رئیس شورای اطلاع رسانی صنعت آب و برق کردستان گفت: وزیر نیرو صبح روز سه‌شنبه ۷ دی ماه به منظور بازدید از چند طرح آبرسانی و برق و اطلاع از روند پیشرفت پروژه‌های آبی استان کردستان وارد سنندج شد.

وی افزود:وزیرنیرو در بدو ورود به فرودگاه سنندج در جمع خبرنگاران  استان ، مهمترین دلیل سفر خود به استان کردستان را، بررسی طرح‌ها و برنامەریزی برای تکمیل طرح‌های آبرسانی در استان عنوان کرد.

رسولی تبار عنوان کرد:وزیر نیرو در ابتدای سفر یک روزه خود به استان کردستان، از سدهای ژاوه، قوچم و سورال و سامانه انتقال آب به شهرهای قروه و دهگلان به صورت هوایی بازدید کرد.

وزیرنیرو دربازید از سد عباس‌آباد بانه تامین آب پایدار برای این شهرستان را از مهمترین مسائل عنوان کرد و اظهار داشت:این موضوع یکی از نگرانی های مسئولان هم در سطح کشوری و هم در سطح استانی است.

وی درخصوص رفع مشکل آب پایدار برای شهروندان بانه ای گفت: باید مخزن سد عباس آباد به تصفیه خانه شهربانه متصل شود که تصمیمات و اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این پروژه تعیین گردید.

محرابیان در بازدید از سامانه انتقال آب سد آزاد به سنندج به پیشرفت ۴۰ درصدی این پروژه اشاره کرد و افزود: امیداست تا شروع فصل گرمای سال آینده آب پایدار در اختیار مردم سنندج قرار گیردو بتوانیم به وعده خود جامه عمل بپوشانیم.

وزیر نیرو یادآور شد: قرار بود در طرح اولیه آب به صورت ثقلی در بستر رودخانه جابجا شود ولی برای رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از آلوده شدن آب، تصمیم گرفته شد این کار با خط لوله اجرا شود.

محرابیان گفت: متاسفم که مردم عزیز شهر سنندج از آبی استفاده می‌کردند که شرایط خوبی نداشت اما با رهاسازی آب از سد آزاد که در حال انجام است تا حدودی مشکل رفع شده و این روند تا رسیدن به نتیجه کامل در بستر خط انتقال دنبال می‌شود.

وزیرنیرو در ادامه از تصفیه‌خانه فاضلاب سنندج بازدید کرد و در جریان روند طرح ارتقای این پروژه قرار گرفت.

محرابیان در پایان و در شامگاه سه‌شنبه در نشست با استاندار، نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی و مدیران صنعت آب و برق کردستان گفت: دولت سیزدهم اقدامی را تحت عنوان جهاد آبرسانی شروع کرده است که براساس آن در کردستان هم مشکل تنش آبی تمام روستاهای استان طی چهار سال آینده برطرف خواهد شد.

محرابیان اظهار کرد: ۱۰ هزار روستایی که فاقد شبکه آب سالم و پایدار هستند در طرح جهاد آبرسانی پوشش داده می‌شوند که در مرحله اول اجرای پروژه آبرسانی در ۷ هزار و ۱۰۰ روستا اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه اعتبار این طرح به صورت ویژه و از محل محرومیت زدایی تامین شده است، اظهار داشت: بر اساس این طرح در سال مالی جاری آب شرب ۱۹۹ روستای دارای تنش آبی در کردستان تامین و مشکل این تعداد روستا رفع می‌شود.

وی افزود: قرار است در مرحله دوم آب مطمئن و پایدار ۴۲۰ روستای باقی مانده دارای تنش آبی تامین و تا پایان دولت سیزدهم این مهم اجرا شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه با اجرای این طرح دیگر شاهد تنش آبی در روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان نخواهیم بود، ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب استان هم تلاش کند روستاهایی که تحت پوشش نیستند را تحت پوشش قرار دهد.

محرابیان به مشکل کم آبی و معضل آب شهر بانه اشاره کرد وگفت: وضعیت به گونه‌ای است که منابع آب به نقطه اضطرار رسیده است و تمام عوامل وزارت نیرو و پیمانکاران باید برای رفع این مشکل همت کنند.

وی بر ضرورت جبران کسری اعتبار برای تکمیل سد عباس آباد بانه در ردیف بودجه سال ۱۴۰۱ تاکید کرد و اظهار داشت: مهمترین کار انتقال خط آب از سد عباس آباد به شهر بانه است که طرح اضطرار باید تا اول تابستان و پمپاژ اصلی تا پایان تابستان اجرا شود.

وزیر نیرو به طرح انتقال آب از سد آزاد به سنندج اشاره کرد و افزود: سرعت کار در این پروژه بالا و ۲۸ کیلومتر خط لوله ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ در بدترین شرایط توپوگرافی در حال اجرا است و اعتبار لازم برای تکمیل پروژه تا قبل از فصل گرما تامین شده است.

وی اشاره ای به مشکل آب در سقز داشت و گفت: مقرر شد برای تکمیل سد چراغ ویس و سامانه انتقال آب به سقز، از ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز، دو سوم آن توسط وزارت نیرو و یک سوم دیگر هم با اعتبارات استانی تامین شود و تا نیمه اول سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

در این جلسه مصوب شد تمام ۵۸ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته سد سیازاخ تخصیص داده شود.

همچنین وزیر نیرو دستور داد تخصیص آب برای ایجاد شهرک صنعتی، منطقه آزاد مریوان و تمام روستاهای در مسیر منطقه آزاد این شهرستان از سد گاران تامین شود.

در ادامه جلسه نماینده ولی فقیه،استاندار کردستان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و چند تن از مسولین استانی به ارائه برخی از مسائل و مشکلات موجود در حوزه آب و برق پرداختند.

image_pdfimage_print