تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۰
تاریخ بروزرسانی: ۲۱ آذر ۱۴۰۰

مدیرتوزیع برق شهرستان سقز از اجرای طرح تعویض واصلاح بالغ بر500 دستگاه لوازم اندازه گیری معیوب شهری وروستایی در این شهرستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، عبدالله ابراهیمی مدیر برق شهرستان سقز در تشریح این خبر گفت :با توجه به اینکه کنتورهای هوشمند یکی از نیازهای اعمال برنامه های مدیریت بار است بنابراین هرگونه تحول در چگونگی مصرف انرژی مستلزم لوازم اندازه گیری چند تعرفه ای است که کنتورهای هوشمند این نقش مهم را به خوبی ایفا میکنند

وی در ادامه اذعان داشت : نصب این کنتورها برپایه گزارش، طرح فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی (فهام) یکی از پروژه های ملی و مهم صنعت برق که به عنوان اولین و زیربنایی ترین حرکت در زمینه هوشمندسازی سیستم قدرت به شمار می رود. 

وی درادامه ازاهداف تعویض کنتورهای هوشمند معیوب برای انشعابات غیر دیماندی با اولویت مشترکان  بخش کشاورزی در طرح های مدیریت مصرف خبر داد و گفت: اهداف این طرح ملی را بالا بردن بهره وری ،کاهش تلفات انرژی   و فراهم کردن زیرساخت  مناسب  جهت مدیریت بار و مدیریت مصرف مشترکان برق وقرائت از راه دوردانست که میتواند تاثیر بسزایی بویژه در زمان پیک داشته باشد.       

ابراهیمی در ادامه نسبت به مزایای این طرح خاطرنشان کرد: کاهش تلفات در شبکه های توزیع ، تشویق مشترکین به کاهش مصرف ، مدیریت مصرف از طریق کاهش دیماند ، قطع برق مشترکین پرمصرف در شرایط های  خاص شبکه های توزیع ، قرائت از راه دور کنتور، از دیگر مزایای این طرح دانست. که تعویض این تعدادکنتورها دراین شهرستان موجب کاهش حدود ۲درصدی تلفات برق شده است.

وی درادامه تصریح کرد : شهرستان سقز حدود ۹۱۵۰۰مشترک برق دارد که کنتور برق ۶۸درصد مشترکان دیجیتال و۳۲درصدکنتور مکانیکی است که اصلاح، کد بندی تمام اشتراکهای مشترکین دراین شهرستان وکشف۵۳ مورد دستکاری لوازم اندازه گیری ازدیگراقدامات انجام شده این مدیریت در طی   ۸ ماهه نخست سال جاری است.

وی درادامه گفت:درراستای اجرای این طرح علاوه برشناسایی لوازم اندازه گیری درمرحله تست وبازرسی تعدادی ازکنتورهای معیوب نیزازطریق گزارشهای کنتورنویسی عمدتا با اشکالاتی مانند خرابی و عدم ثبت کارکرد و یا شکستگی شیشه شناسایی شده اند که حدود  ۳۹۰ مورد مربوط به کنتورهای شهری و ۱۱۰ موردکنتورهای روستایی بوده است.

ایشان در پایان اعتبار هزینه شده برای تعویض این تعداد کنتور ها را ۲ میلیارد ریال دانست و یادآور شد : ۴۰۰ دستگاه کنتور معیوب دیگر این شهرستان نیز تا پایان سال جاری تعویض خواهند شد.

image_pdfimage_print