خسارت قریب به ۹۱ میلیارد ریالی بارش برف و باران به شبکه توزیع برق استان کردستان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان خبر داد:

تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
تاریخ بروزرسانی: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، برآورد اولیه خسارت بارندگی، سیلاب و سیل اخیر به تأسیسات و زیرساخت‌های برق 10 شهرستان استان را 90 میلیارد و 546 میلیون ریال اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، هیوا لهونیان با اشاره به اینکه عمده خسارت‌های ناشی از بارش‌های سیلابی اخیر به شبکه‌های برق، پست‌ها و تأسیسات زیرساختی این شرکت وارد شده است، اظهار داشت: بیشترین میزان خسارت بخش توزیع در روستاهای منطقه چهاردولی و مرکزی شهرستان قروه و هم‌چنین شهرستان های سنندج، بیجار و دهگلان گزارش شده است.

وی با اعلام اینکه خساروت وارده در شهرستان قروه، معادل ۳۵ میلیارد و ۸۴۹ میلیون ریال است، افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته در شهرستان سنندج با خسارت ۳۳ میلیارد و ۹۶۲ میلیون ریالی، در شهرستان دهگلان با خسارت ۵ میلیارد و ۴۷۲ میلیون ریالی و در شهرستان بیجار نیز با خسارت ۳ میلیارد و ۱۹۸ میلیون ریالی ناشی از آسیب های وارده به تأسیسات شبکه پس از بارش های سیلابی اخیر مواجه شدیم.

وی با تأکید بر اینکه تلاش کارکنان مدیریت برق شهرستان قروه برای وصل مجدد برق ۵۴ روستای شهرستان قروه که از شبکه خارج شده بود در بدترین شرایط جوی صورت پذیرفت، تصریح کرد: ۳۵ روستا در ساعات نخست برقدار شد و وصل نمودن مجدد برق ۱۹ روستا نیز در کوتاه ترین زمان ممکن لحاظ شد و تنها تعداد ۳ روستا به دلیل عدم دسترسی به راه های مواصلاتی تا زمان رفع خاموشی با ژنراتور تأمین برق شدند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با ذکر اینکه واحدهای اجرایی و عملیاتی با بهره گیری از تجهیزات شرکت، احداث شبکه جدید برای تمام نقاط و روستاهای آسیب دیده را بلافاصله آغاز کردند، گفت: روستاهای آقبلاغ، گنداب علیا و سفلی و سرقل به علت عدم دسترسی به جاده و هم‌چنین گستردگی میزان خسارات، نیروهای عملیاتی را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرد به طوری که برای یاری‌رسانی به واحد عملیات شهرستان قروه چند تیم از شهرستان‌های سنندج، دهگلان و کامیاران به منطقه اعزام شدند.

وی با بیان اینکه شبکه‌های برق دیگر شهرستان‌های استان نیز که بر اثر باران شدید و طوفان آسیب دیده بود اصلاح و بازسازی شد، یادآور شد: بارندگی و رانش زمین موجب آسیب به شبکه‌های برق در استان شد که طی آن ۴۸ کیلومتر شبکه فشار متوسط، ۱۴ کیلومتر شبکه فشار ضعیف، ۵۲ پست زمینی و ۶۸ پست هوایی دچار آسیب دیدگی شد که خسارت ۹۰ میلیارد و ۵۴۶ میلیون ریالی را به تأسیسات شبکه توزیع نیروی برق در استان وارد ساخت.

لهونیان با اعلام اینکه ۷۷تیم و اکیپ اجرایی و عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در حال بازسازی کامل شبکه هستند، گفت: هم اکنون نیز با توجه به اینکه این عملیات کماکان در حال پیگیری است، بخش اعظمی از بازسازی شبکه های توزیع برق استان در مناطق آسیب دیده به اتمام رسیده و خوشبختانه در حال حاضر هیچ روستای استان بدون برق نیست.

وی در پایان با اذعان به اینکه این برآورد خسارت با توجه به کوهستانی بودن منطقه و امکان ادامه رانش زمین در بعضی از نقاط آسیب دیده، نهایی نیست، خاطرنشان کرد: به همین خاطر احتمال افزایش برآورد خسارت طی روزهای آتی  محتمل است.

image_pdfimage_print