تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
تاریخ بروزرسانی: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، تعداد سرقت‌های ثبت شده در سال 97 را 678 فقره سرقت سیم به وزن 15 هزار و 526 کیلوگرم دانست و گفت: این سرقت‌ها رقمی معادل یک میلیارد و 86 میلیون تومان خسارت به شبکه توزیع نیروی برق استان کردستان وارد کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، هیوا لهونیان با اشاره به اینکه طی سال ۹۶ تعداد ۳۴۰ فقره سرقت سیم برق به وزن ۱۰۹ هزار و ۴۹ کیلوگرم در استان کردستان گزارش شد، اظهار کرد: این سرقت‌ها منجر به تحمیل خسارتی معادل ۷۶۶ میلیون تومان به شرکت توزیع نیروی برق استان شد.

وی با اعلام اینکه تعداد سرقت‌های ثبت شده در سال ۹۷ نیز تعداد ۶۷۸ فقره سرقت سیم به وزن ۱۵ هزار و ۵۲۶ کیلوگرم گزارش شده است، افزود: خسارت ناشی از این سرقت‌ها رقمی معادل یک میلیارد و ۸۶ میلیون تومان برآورد شده است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، با ذکر اینکه طی دو سال میزان درصد رشد سرقت سیم‌های برق از لحاظ حجم فیزیکی حدود ۴۲ درصد بوده است، گفت: از لحاظ تعداد (فقره) نیز با رشد ۲۰۰ درصدی مواجه بودیم.

لهونیان در خصوص میزان سرقت ترانسفورماتورها نیز اعلام کرد: در سال ۹۶ تعداد ۱۲ دستگاه ترانفسورماتور و در سال ۹۷ تعداد ۲۲ دستگاه در سطح استان سرقت شد.

وی با اذعان به اینکه در راستای برخود با سارقین و کاهش تبعات آسیب ناشی از سرقت کابل و تجهیزات برقی نشست‌های مشترکی با فرماندهی نیروی انتظامی استان کردستان برگزار شد، گفت: پس از برگزاری نشست‌های مشترک با فرماندهان نیروی انتظامی استان، جهت مقابله با سارقین تدابیری هم‌چون افزایش گشت‌زنی‌های مشترک در مناطق دارای پتانسیل سرقت، اطلاع‌رسانی عمومی از طریق تریبون‌های مختلف و هم‌چنین ورود جدی پلیس آگاهی و پلیس ۱۱۰ به این مقوله در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در ادامه دیگر اقدامات پیشگیرانه در این خصوص را شامل انجام مکاتبات با مراجع ذیصلاح و امامان جمعه و جماعت استان، انجام کاورگذاری در نقاط آلوده با توجه به گسترش شبکه، تبدیل شبکه سیمی به کابل خودنگهدار و اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص گزارش موارد مشکوک به سرقت از طریق دیدبانی مردم، دانست.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ احداث کلیه شبکه‌های جدید با کابل خودنگهداری لحاظ شده است، خاطرنشان کرد: تا کنون ۱۶۶ کیلومتر شبکه احداث شده که حدود ۱۲۰ کیلومتر آن با کابل خودنگهدار صورت گرفته است.

لهونیان با اشاره به اینکه با توجه به حجم باقی مانده که چیزی در حدود ۵۳۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف است، تصریح کرد: برای تبدیل این حجم از شبکه به کابل خودنگهدار نیازمند ۲۱۲ میلیارد تومان اعتبار هستیم که در صورت تأمین، این میزان نیز به کابل خودنگهدار مجهز می‌شود.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه طی سال جدید با گشت‌های شبانه همکاران واحدهای عملیاتی و کشیک برق در کنار همکاری خوب مردم و ورود به موقع و همکاری قابل تحسین همکاران نیروهای انتظامی، تعدادی از سارقین کابل‌های برق در استان دستگیر شدند، ادامه داد: پس از دستگیری این سارقان حجم زیادی از سیم‌های سرقت شده‌ی قبلی برگشت داده شد و سارقین و مالخرهای شناسایی شده جهت طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی داده شدند.

لهونیان در پایان ضمن قدردانی از هوشیاری و همکاری مردم شریف استان در زمینه شناسایی سارقان از آنان درخواست کرد: شهروندان در صورت مشاهده موارد مشکوک به سرقت کابل‌ها و تجهیزات برق، مراتب را از طریق شماره تلفن‌های ۱۳۰(پلیس آگاهی)، ۱۱۰ (پلیس ۱۱۰) و ۱۲۱(اتفاقات شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان) اطلاع دهند.

image_pdfimage_print