تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸
تاریخ بروزرسانی: ۱۲ آذر ۱۳۹۸

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از برق رسانی به 9 روستای فاقد برق در استان از محل اعتبارات عوارض برق سال 98 با اعتباری بالغ بر سی و شش میلیارد و 500 میلیون ریال در سالجاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا لهونیان در تصریح این خبر گفت: برق رسانی به ۹ روستا از طریق احداث شبکه توزیع برق در دست اقدام می باشد البته یک روستای دیگر نیز از طریق توسعه سیستم خورشیدی مشکل برق رسانی آنان رفع خواهد گردید.

وی در ادامه با اشاره به اجرای پروژه بزرگ برق رسانی به این ۹ روستا اذعان داشت: ۱۴۹ خانوار با احداث ۱۰/۲۹ کیلومتر شبکه فشار متوسط هوایی، احداث ۱۰ دستگاه پست هوایی و احداث ۴/۳ کیلومتر شبکه فشار ضعیف با اعتباری بالغ بر بیست و شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برقدار خواهند شد، همچنین اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال برای برق رسانی به ۴۰ خانوار عشایر ( هه وارهای هورامان) از طریق سیستم های پرتال قابل حمل خورشیدی نیز هزینه گردیده است که جمعا اعتباری بالغ بر سی و شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال می باشد.

لهونیان در ادامه با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی در شش ماهه اول سالجاری در پروژه برق رسانی به روستاها افزود: در این پروژه روستاهای صالح دیلان، حمه کوژراو، کوخ بروژ و تپله قو شهرستان بانه قبلا از طریق سیستم خورشیدی برقدار شده بودند که به دلیل معیوب شدن سیستم های خورشیدی در سال ۹۸ با احداث شبکه توزیع عملیات برق رسانی صورت می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به روستای نعمت آباد بیجار تأکید کرد: این روستا از طریق توسعه سیستم خورشیدی تأمین برق خواهد شد.

هیوا لهونیان در ادامه با اشاره به بقیه روستاهای موجود در این پروژه عظیم که با احداث شبکه توزیع عملیات برق رسانی به این روستاها برای اولین بار صورت می گیرد بیان کرد: روستای قیصه در شهرستان بیجار، روستای سید آباد در شهرستان سقز و روستاهای کانی کبود، پیران کهنه، دره مر و لیو از شهرستان مریوان و روستای کریم آباد از شهرستان دهگلان از جمله روستاهایی است که در قالب این پروژه تأمین برق آنان در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در پایان اذعان داشت: شبکه برق روستاها به جهت شرایط توپوگرافی و جوی نامناسب برق رسانی و خدمات رسانی سخت تر می باشد و همواره با تلاش و برنامه ریزی مدون و هدفمند سعی بر برقدار کردن تمام روستاهای زیر ۵ خوانوار در آینده نزدیک هستیم.

 

image_pdfimage_print