مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان خبر داد: رایگان شدن برق مشترکین کم مصرف از اول آبان ماه

تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹
تاریخ بروزرسانی: ۱۵ مهر ۱۳۹۹

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از رایگان شدن برق مشترکین کم مصرف از اول آبان ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا لهونیان در تشریح این خبر گفت: اجرای تعرفه تشویقی موسوم به برق امید با هدف مدیریت مصرف برق و استفاده صحیح از منابع انرژی و حفظ محیط زیست بزودی در کردستان آغاز  می گردد.

لهونیان بیان کرد:  ۲۲ درصد از مشترکان برق خانگی کردستان  با قرار گرفتن در دسته کم مصرف در تعرفه بندی برق امید از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق در قالب برق امید بهره‌مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه این طرح تنها مشترکان خانگی را شامل می‌شود، اظهار کرد: انتظار می‌رود با اجرای این طرح  ۵ درصد از مصرف در این بخش صرفه جویی و مصارف حاصل از این صرفه جویی در بخش‌های مولد همچون صنعت و کشاورزی استان مصرف شود.

لهونیان افزود: در تعرفه بندی طرح برق امید، مشترکان به ۳ دسته: کم مصرف، خوش مصرف و پر مصرف تقسیم می‌شوند که از این میان بهای برق مصرفی گروه کم مصرف با ۱۰۰ درصد تخفیف محاسبه می‌شود.

وی عنوان کرد: در ماه های گرم (خرداد الی شهریور) مشترکانی که متوسط مصرف ماهانه آنها در یک دوره تا ۱۰۰ کیلووات ساعت باشد در دسته کم مصرف، ۱۰۱ الی ۳۰۰ کیلو وات ساعت خوش مصرف و مشترکان با مصرف بیش از ۳۰۰ کیلو وات ساعت پر مصرف به شمار می‌روند.برای سایر ماههای سال این ارقام به ترتیب: تا  ۸۰ کیلو وات ساعت در دسته کم مصرف و از  ۸۱ الی ۲۰۰ کیلو وات ساعت در دسته خوش مصرف قرار دارند و از  ۲۰۰ کیلوات ساعت در دسته پر مصرف قرار دارند.

لهونیان اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده ۳۸ درصد از مشترکان کردستانی در دسته خوش مصرف و ۲۱ درصد در گروه پر مصرف جای می‌گیرند.(سایر مشترکین خارج از محدوده تعاریف فوق قرار خواهند گرفت).

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان ادامه داد: تعرفه مشترکان خوش مصرف بدون تغییر باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود پرمصرف‌ها در یک بازه زمانی ۶ ماهه از طریق بهینه سازی مصرف با آموزش‌های رایگان در سطح شرکت توزیع برق استان، کمک گرفتن از شرکت‌های خدمات انرژی و استارتاپ‌ها و نصب مولدهای کوچک خود تامین، نسبت به اصلاح الگوی مصرف و انتقال به گروه خوش مصرف‌ها اقدام کنند.

لهونیان در ادامه اذعان داشت: این بخش از مشترکان در صورتی که رویه مصرفی خود را تا سال آینده تغییر و یا کاهش ندهند، با افزایش ۱۰ درصدی تعرفه برق مصرفی مواجه می‌شوند.

لهونیان با اشاره به اینکه بیش از ۸۳ درصد مشترکان کردستانی در بخش خانگی هستند که ۵۲ درصد از برق مصرفی کل استان را به خود اختصاص میدهند، اظهار کرد: کاهش مصرف برق در این استان اکنون یک ضرورت است و نیازمند همکاری مردم هستیم و امیدواریم با در نظر گرفتن تعرفه تشویقی برق امید، مصرف برق خانگی بیش از ۵ درصد کاهش یابد.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت: تعرفه برق امید از دوره جدید و از آبان‌ماه سال جاری برای مشترکان کم مصرف اعمال می‌شود.

وی در پایان اعلام کرد: کولرهای گازی و آبی بترتیب با حداقل ۴۰۰ و ۱۵۰ کیلو وات ساعت، سایر وسایل سرمایشی مانند یخچال و روشنایی هر یک با ۵۰ کیلووات ؛  بیشترین مصرف برق خانگی مشترکان کردستانی را به خود اختصاص می‌دهد.

image_pdfimage_print