تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
تاریخ بروزرسانی: ۲ خرداد ۱۴۰۰

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از کشف 90 دستگاه استخراج رمز ارز غیر مجاز در استان کردستان طی یک هفته اخیر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا لهونیان در تشریح این خبر گفت: طی یک هفته اخیر ۹۰ دستگاه استخراج رمز ارز غیر مجاز، توسط  واحدهای تست و بازرسی شهرستان های تابعه و با هماهنگی مسئولان قضایی و همکاری مأموران انتظامی در نقاط مختلف استان شناسایی  و ضبط گردید.

لهونیان در ادامه اذعان داشت: تابستان امسال به دلیل کمبود آب و کاهش نزولات آسمانی با کاهش تولید برق در نیروگاه های  برق- آبی مواجه هستیم.

وی در ادامه افزود: در شرایط اپیدمی کرونا ویروس و در خانه ماندن بسیاری از مشترکین و احتمال آغاز فصل گرمای زود هنگام در سال جاری به نسبت چند سال اخیر که سبب افزایش مصرف برق در مقایسه با دوره مشابه سال قبل گردیده و از طرف دیگر سوء استفاده سودجویان از انرژی برق جهت استخراج رمز ارز به صورت غیر مجاز ، باعث خواهد شد که به شبکه های توزیع برق کشور و به تبع آن در استان کردستان فشاری مضاعف وارد شود.

وی با بیان اینکه به منظور تأمین برق پایدار برای مشترکین استان در تابستان سالجاری با همکاری مراکز انتظامی، شناسایی مراکز استخراج رمز ارز دیجیتال غیر مجاز از اولویت های شرکت توزیع برق می باشد، گفت: مشترکین کردستانی می توانند از طریق ساز و کارهای فراهم شده(  سامانه ” سمات ” توانیر، ارسال پیامک به سرشماره شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان به شماره ۳۰۰۰۱۴۳۳ و یا از طریق فضای مجازی یا ارسال پیامک به شماره همراه۰۹۳۵۴۰۲۱۷۸۰ ) استخراج کنندگان غیر قانونی رمز ارزها را اطلاع دهند تا پس از هماهنگی های لازم مراجع قضایی و انتظامی اقدام لازم صورت پذیرد.

لهونیان در ادامه اذعان داشت: تمامی افرادی که قصد فعالیت در زمینه استخراج رمز ارز دیجیتال را دارند باید در چارچوب قانون و پس از اخذ مجوز و در محل های تعیین شده فعالیت کنند و در غیر این صورت کار آن ها غیر قانونی و تخلف محسوب می شود.

لازم به ذکر است وزارت نیرو از استخراج کنندگان قانونی رمز ارز حمایت می کند اما از طریق مراکز قضایی و انتظامی  به شدت با کسانی  که به صورت غیر مجاز، رمز ارز را استخراج می کنند برخورد قانونی خواهد کرد.

image_pdfimage_print