تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰
تاریخ بروزرسانی: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از اجرای طرح پایش بار مصرفی انرژی برق ادارات، سازمان ها و ارگان های دولتی استان در جلسه شورای اداری استان خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا لهونیان در جلسه شورای اداری استان گفت: با توجه به کمبود ذخایر سدهای آبی کشور و از مدار خارج شدن بیش از ۶۰ درصد نیروگاه های برق-آبی و آغاز گرمای بی سابقه طی ۵۰ سال اخیر در کشور و همچنین  با توجه به افزایش مصرف برق به مدت مشابه سال قبل، لزوم مدیریت بهینه مصرف انرژی درفصل تابستان، بیش از پیش مورد توجه است.

لهونیان با اشاره به نقش مهم ادارات استان در مدیریت مصرف بار تأکید کرد:  ادارات در ساعات اداری ملزم هستند که ۵۰ درصد و در ساعات غیر ادارای تا ۹۰ درصد مصرف انرژی برق خود را نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داده و صنعت برق را در تأمین برق سایر مشترکین علی الخصوص مشترکین خانگی یاری نمایند.

وی در ادامه اذعان داشت: در صورتی که مدیریت مصرف برق در ادارات اعمال نشود بدون هیچ اغماضی مجبور به قطع برق ادارات مذکور هستیم همچنین لیست اداراتی که اصول صرفه جویی را رعایت نکنند به کمیته انرژی استانداری ارسال می گردد تا مراتب مورد رسیدگی قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در ادامه سخنان خود افزود: طبق پیش بینی های انجام شده ادارات استان روزانه حدود ۱۰ مگاوات برق مصرف می کنند، این ادارات می توانند با به مدار آوردن مولدها ” دیزل ژنراتورها ” خود در ساعات اداری پیک بار را کاهش دهند و خاموشی های احتمالی را به حداقل برسانند .

لهونیان با اشاره به  بازدید از ساختمان های اداری و بانک ها به منظور بررسی میزان مصرف برق و نحوه اجرایی شدن راه کارهای مدیریت مصرف، گفت: چک لیست های خودممیزی انرژی و بهینه سازی مصرف برق ساختمان های اداری از قبل  در اختیار دستگاه ها ی اجرایی قرار گرفته و اجرای آن برای مشارکت درکاهش پیک بارتابستانی امسال  ضروری است .

لهونیان در ادامه با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند اذعان داشت: شرکت توزیع برق کردستان  اقدام به نصب کنتورهای هوشمند در سطح کلیه دستگاه های اجرایی صنایع و سازمان ها و همچنین مشترکین با مصرف بالا نموده است، این مهم از طریق مرکزکنترل و پایش انرژی ( بار مصرفی کلیه مشترکین فوق پیش از بازه زمانی توصیف شده و پس از آن ) سیستم کنترل و گزارش نهایی جهت بهره برداری به مسئولین استانی و کشوری ارائه خواهدشد.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در پایان سخنان خود به راهکارهای مدیریت مصرف برق در ادارات  اشاره کرد و گفت:  استفاده از دورکند کولرهای آبی، نصب سایه بان بر روی کولرهای آبی، خاموش نمودن لامپ های اضافی و استفاده از نور طبیعی روز در ساعات اداری، به مدار آوردن دیزل ژنراتورهای ساختمان های اداری در ساعات پیک ( ۱۱ الی ۱۵ )، خاموش کردن تجهیزات اداری و سیستم های سرمایشی در پایان وقت اداری و استفاده نکردن از کولرهای گازی در ساختمان های اداری از جمله مواردی است که ضابطین مدیریت مصرف در شهرستان های تابعه  به منظور بهینه سازی و کاهش مصرف برق به رابط یا مدیرانرژی ساختمان های اداری تاکید و یادآوری می کنند.

image_pdfimage_print