تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۴۰۰
تاریخ بروزرسانی: ۲ بهمن ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از اجرای مصوبه جدید دولت مبنی براصلاح قیمت تعرفه برق برای مشترکین پرمصرف در استان کردستان همزمان با سراسر کشور خبر دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا لهونیان مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان ازاجرای مصوبه جدید دولت جهت اصلاح مصرف برق در بخش خانگی از اول بهمن ماه خبر داد و گفت: با استناد به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و درراستای اجرای حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، مصوبه جدید نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان پرمصرف بخش خانگی تعیین شد.

وی با اشاره به اینکه یارانه برق تاکنون بر اساس میزان مصرف پرداخت می‌شد و مشترکانی که برق بیشتری مصرف می‌کردند از یارانه بیشتری برخوردار بودند، افزود: از این پس، آن بخش از انرژی برق که در چارچوب الگو، مصرف می‌شود یارانه دریافت می‌کند و یارانه پرمصرف‌ها برای آن بخشی که بیش از الگو، مصرف می‌کنند به صورت پلکانی کاهش می‌یابد.

لهونیان بیان کرد:بر اساس این آیین‌نامه که با هدف ترغیب پرمصرف‌ها برای مصرف بهینه و در چارچوب الگوی مصرف برق اجرا شد، تعرفه مشترکانی که در چارچوب الگوی تعیین شده، انرژی برق مصرف می‌کنند با یارانه کامل و بدون تغییر محاسبه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با اشاره به اینکه در این آئین‌نامه تغییرات انجام شده در بخش نظام تعرفه‌گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم مصرف نیز برای تداوم و تثبیت این شرایط مدنظر قرار گرفته،اظهارداشت: به‌طوری‌ که اگر مشترکان در ۴ ماه گرم سال مصرف خود را زیر الگوی مصرف منطقه خود قرار داده و همزمان نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر برق مصرف کنند، از پاداش مدیریت مصرف معادل میزان کاهش در مصرف بهره‌مند می‌شوند.

لهونیان گفت: این تعرفه برای مشترکین بخش خانگی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) وبهزیستی در صورت کاهش مصرف معادل ۵۰ درصد الگوی مصرف یعنی مصرف خود را در ماه های گرم از ۳۰۰ کیلووات به کمتر از ۱۵۰ و در ماه های غیرگرم از ۲۰۰ کیلووات به زیر ۱۰۰ کیلووات کاهش دهند ، صورت حساب برق مصرفی آنان رایگان محاسبه می شود.

وی افزود:بر اساس این مصوبه مشترکان پرمصرف که حدود ۲۳ درصد از مشترکان برق بخش خانگی را در کردستان شامل می شوند در صورت تدوام افزایش مصرف، مشمول افزایش هزینه‌های مصرف برق خواهند شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان اظهارداشت: در حال حاضر قریب به ۷۷ درصد از مشترکین خانگی در استان کردستان به درستی و به صورت صحیح از برق استفاده می کنند که مشمول افزایش تعرفه نمی شوند و تغییری در نحوه محاسبه قبوض برق آنان انجام نمی شود.

وی در پایان بیان کرد:در این طرح، الگوی مصرف مناطق سردسیر که کردستان مشمول آن است ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه های غیرگرم و ۳۰۰ کیلووات ساعت برای ماه های گرم تعیین شده است.

image_pdfimage_print