تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۴۰۰
تاریخ بروزرسانی: ۳ مرداد ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: براساس برآوردهای انجام شده در حال حاضر حدود ۲.۵مگاوات مصرف برق استان را ماینرها(دستگاه استخراج ارز دیجیتال) به خود اختصاص داده‌اند که برای جلوگیری از فعالیت آنها و کاهش خاموشی‌ها نیازمند همکاری وتعامل مردم شریف استان هستیم.

هیوا لهونیان با بیان اینکه نمی توان مشخص نمود که کدام مناطق استان بیشتر در زمینه استخراج رمز ارز فعالیت دارند، اظهار داشت: شاید بخاطر مرزی بودن بعضا برخی افراد این تفکر را داشته باشند که جویندگان غیرمجاز رمز ارز بیشتر در شهرهای غربی استان استقرار یافته و مشغول فعالیت  هستند در حالیکه در شهرهای شرقی  استان هم  مزارعی از این نوع کشف و شناسایی شده است، به عنوان نمونه در دهگلان در یک مورد بیش از ۲۶۴ دستگاه ماینر شناسایی، کشف و ضبط شد.

وی از شناسایی دستگاه‌های ماینر با استفاده از نرم افزارهایی مرتبط خبر داد و افزود: از اسفندماه سال گذشته تاکنون بیش از ۸۱۷ دستگاه ماینر غیرمجاز در قالب ۱۲۰ hنشعاب در استان کشف و شناسایی شد با این اقدام از تلفات ۲۴۵۰ کیلووات ساعت انرژی جلوگیری بعمل آمد، تاکنون استفاده از این ماینرها معادل ۲.۵درصد مصرف برق را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان تاکید کرد: همکاری و تعامل ارزنده مردم را بشدت نیاز داریم و شهروندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه دستگاه رمزارز، مراتب را با شماره تلفن ۰۹۳۵۴۰۲۱۷۸۰ اطلاع دهند و از مشوق های مربوط به این امر برخوردار شوند.

لهونیان با بیان اینکه به هر فرد به ازای معرفی یک دستگاه ماینر سه میلیون ریال پاداش تعلق می‌گیرد، اضافه کرد: از پاییز سال گذشته به دلیل استفاده غیرمجاز از ماینرها (دستگاه استخراج ارز دیجیتال) مصرف برق کشور بالاتر رفته و این مسئله نیز یکی از دلایل اساسی در کمبود برق بوده است.

image_pdfimage_print