تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۱
تاریخ بروزرسانی: ۱۶ اسفند ۱۴۰۱

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از اجرای موفق طرح های توسعه ایی این شرکت در سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر ۸۷ درصد کل شبکه استان به طور کامل اصلاح و بازمهندسی شده و همزمان شبکه برق ۶۵۲ روستای استان نیز در قالب طرح بهارستان اصلاح و بهسازی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، هیوا لهونیان مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با اشاره به اینکه در راستای اجرای طرح های بهینه سازی شبکه برق اقدامات شاخصی در استان علل الخصوص در سطح روستاها انجام شده است، گفت: از جمله این اقدامات می توان به اجرای “طرح تبدیل شبکه سیم مسی به کابل خودنگهدار” با هدف افزایش پایداری شبکه وافزایش ایمنی مردم و ایجاد مبلمان مناسب شهری و روستایی و همچنین “طرح بهارستان” با هدف بهسازی و بازمهندسی کلیه تجهیزات شبکه روستایی و ارتقاء کیفیت خدمات دهی به مشترکان روستایی به مثابه مشترکان شهری اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح های توسعه ایی همچون “طرح تبدیل شبکه سیم مسی به کابل خودنگهدار” و ” طرح بهارستان”  در سطح شهرها و روستاها علاوه بر افزایش میزان رضایت مشترکان برق می تواند نقش مهمی در اشتغال پایدار و در نهایت افزایش تولید در روستا شود، افزود: این دو طرح توسعه ای همزمان با هم در سطح استان در حال اجراست با این تفاوت که طرح تبدیل شبکه هم در بخش شهری و هم در بخش روستایی اجرا می شود اما طرح بهارستان طرحی کاملا روستا محور است.

لهونیان با تاکید بر اینکه اجرای “طرح تبدیل شبکه سیم مسی به کابل خودنگهدار” در استان از پیشرفت ۸۷ درصدی برخوردار است، افزود: در مجموع از ۵ هزارو ۶۴۸ کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی در استان تاکنون شبکه برق ۴ هزار و ۸۷۴ کیلومتر آن به طور کامل به کابل خودنگهدار تبدیل شده که هزارو ۳۳۰ کیلومتر آن در سال جاری انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه شبکه برق شهرستان سروآباد و بخش شهری شهرستان مریوان ابتدای دی ماه جاری عاری از شبکه سیم مسی شد، گفت: در مجموع تاکنون شبکه برق بخش شهری شهرستانهای دهگلان، دیواندره و مریوان وهمچنین بخش شهری وروستایی شهرستانهای سنندج و کامیاران و سروآباد به طور کامل اصلاح شده است.

لهونیان در ادامه ابراز امیداواری کرد وگفت: بر اساس برنامه های مدون پایان سال آتی برابر با پایان شبکه سیم مسی در استان کردستان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در ادامه به اجرای “طرح بهارستان” در ۶۵۲ روستای استان با اولویت روستا‌های مشکل دار اشاره کرد و افزود: از این تعداد شبکه برق ۲۹۹ روستای آن با اعتباری بالغ بر ۸۴ میلیارد تومان در سال جاری انجام شده است.

وی اظهار داشت: جابجایی و مقاوم‌سازی پایه‌های برق در معابر روستایی، تأمین ولتاژ مطمئن مشترکین روستایی، اصلاح روشنایی معابر عمومی روستاها، اصلاح فرسودگی شبکه برق و رفع حریم شبکه برق مشترکان روستایی و توسعه شبکه به منظور ایجاد بستر مناسب برای تأمین برق متقاضیان جدید انشعاب از مهمترین اهداف اجرای طرح بهارستان است.

لهونیان هوشمند سازی کنتورهای برق در قالب “طرح ملی فرا سامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی” را از دیگر طرح های مهم این شرکت عنوان کرد و گفت: در راستای اجرای این طرح تاکنون ۱۳ هزارو ۷۷۹ دستگاه کنتور هوشمند برای مشترکین بخش های خانگی، عمومی، کشاورزی، صنعتی و سایر مصارف نصب و راه اندازی شده که قریب به ۴ هزار دستگاه آن در سال جاری انجام شده است.

وی جمع‌آوری، پردازش و ارسال اطلاعات انرژی به شرکت را از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از کنتورهای هوشمند عنوان کرد و گفت: آگاهی شرکت توزیع از مقدار انرژی مصرف‌شده در ساعات پرباری و کم باری، اطلاعات پروفیل بار از شرکت توزیع به مصرف‌کنندگان و آگاهی مصرف‌کنندگان از مقدار مصرف ساعتی و روزانه همچنین امکان تشخیص سرقت برق از کنتور ازدیگر مزیت‌های کنتورهای هوشمند است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در پایان اظهار داشت: مقرر است در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، نصب کنتورهای هوشمند در ۳ بخش اداری، کشاورزی و صنعتی تا قبل از آغاز پیک ۱۴۰۲ (پایان فصل بهار) در کل استان به پایان برسد.

image_pdfimage_print