تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۴۰۰
تاریخ بروزرسانی: ۸ شهریور ۱۴۰۰

معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از کشف و ضبط 49 دستگاه رمزارز غیرمجاز در یک مجموعه کارگاهی در نزدیکی یکی از روستاهای حومه سنندج و منطقه نایسر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا خرم درتشریح این خبر گفت: طی دیروز ۴۹ دستگاه ماینر در یک مجموعه کارگاهی نزدیک یکی از روستاهای سنندج و همچنین منطقه منفصل شهری نایسر کشف و ضبط شد که ارزش جمعی آنها بالغ بر ۵ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی در ادامه افزود: مالکان دستگاههای استخراج رمزارز براساس میزان استفاده غیرمجاز از برق مصرفی جریمه و همچنین برای آنان به میزان استفاده از انرژی و براساس دستور العمل نرخ استخراج رمز ارز ( براساس نرخ برق صادراتی )  تعدیلی صادر می شود و انشعاب مذکور تا زمان پرداخت جریمه و تعدیلی و دستور مراجع قضایی قطع می گردد؛ سپس موضوع برای اعمال قانون و ادامه رسیدگی، تحویل مراجع قضایی می گردد.

خرم در ادامه سخنان خود یادآور شد: بیش از ۱۸۰ دستگاه  رمزارز دیجیتال غیرمجاز در مرداد و هفته اول شهریور ماه، کشف و جمع آوری شده است و در مجموع، کشفیات این کالای قاچاق از ابتدای طرح برخورد با استخراج کنندگان غیرمجاز رمزارز در سالجاری، بالغ بر ۱۰۰۰ دستگاه در سطح استان رسیده است که از هدر رفت حدود ۳ مگاوات برق ممانعت شده است.

وی با اشاره به اینکه صنعت برق کشور در تابستان سال جاری با مشکل جدی عدم تراز تولید و مصرف روبرو است، یکی از عوامل خاموشی های اخیر را وجود جویندگان استخراج غیر مجاز رمزارز عنوان کرد.

خرم تأکید کرد: شرکت توزیع برق کردستان بطور دائم ماینرها را با تحلیل اطلاعات شبکه و میزان مصرف مشترکان بررسی می کند و هر روز با همکاری بسیارخوبی که با مراجع انتظامی و قضایی شکل گرفت است تعداد جدید ماینر وکارت های گرافیکی کشف و ضبط می شود.

وی در ادامه بیان کرد: وزارت نیرو شناسایی و برخورد جدی با مراکز غیرمجاز رمزارز به شیوه های مختلف با هدف ایجاد پایداری در شبکه های توزیع برق را  در دستور کار این شرکت قرار داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برآورد شده که برای تولید هر واحد ارزمجازی بیت کوین به بیش از۳۰۰ مگاوات ساعت برق مصرفی نیاز است که این میزان، مصرف برق ۱۰۰ سال یک خانوار معمولی و یا تأمین حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در طی یک شبانه روز است. 

معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در پایان سخنان خود اذعان داشت:در همین راستا از شهروندان درخواست داریم در صورت مطلع شدن از فعالیت های غیر قانونی سود جویان در این زمینه جهت کمک به پایداری شبکه توزیع برق و کاهش خاموشی ها با ارسال اطلاعات مراکز غیر مجاز به شماره ۰۹۳۵۴۰۲۱۷۸۰ در بستر فضای مجازی و یا شماره گیری ۱۲۱ واحد اتفاقات برق و یا پلیس انتظامی ۱۱۰ مراتب را اطلاع دهند و در صورت صحت اطلاعات از پاداش نقدی سه تا ده میلیون تومان بهره مند شوند.

لازم به ذکر است اطلاعات مربوط به اطلاع دهندگان نزد این شرکت با تولیت دفتر حراست، کاملا محرمانه خواهد بود.

image_pdfimage_print